Ve třiceti už je pozdě

Řídnutí a zvýšená lomivost kostí byla donedávna považována za přirozenou součást procesu stárnutí. Teprve v osmdesátých letech minulého století byla osteoporóza, tedy nadměrné řídnutí kostí, definována jako nemoc. V současné době víme, že osteoporóza postihuje prakticky polovinu populace nad 65 let a jejím hlavním rizikem je nebezpečí vzniku osteoporotických zlomenin způsobujících velmi často ztrátu soběstačnosti seniora.

Stejně tak byla osteoporóza donedávna spojována pouze se seniorským věkem, dnes ale víme, že předpoklady pro vznik osteoporózy jsou vytvářeny daleko dříve – již v adolescentním věku.

Nejvýznamnější období pro vytvoření dostatečné zásoby kvalitní kosti je do 30 let věku. V tomto období je vytvořena nejvyšší zásoba pro celý další život a z této zásoby se po zbytek života odčerpává. Proto nazýváme kostní hmotu okolo 30. roku věku tzv. vrcholovou kostní hmotou. Proto velmi záleží na dodávce vápníku, vitaminu D, bílkovin a míře pohybu ve věku do 30 let, aby byla vytvořená zásoba kosti co nejkvalitnější. Čím nižší zásoba kosti je vytvořena, tím dříve ubude kostní hmoty až do stadia osteoporózy.

Chcete vědět více...?

Interaktivní prezentace